Seniorzy w towarzystwie wolontariuszy, zaproszeni goście oraz przyjaciele projektu… Na sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Chmielnie odbyło się spotkanie andrzejkowe w ramach projektu „Warto zapukać do drzwi! 2019”.

Seniorzy, wolontariusze oraz przyjaciele projektu „Warto zapukać do drzwi!” spotkali się w Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Chmielnie w niezwykle radosnych nastrojach. Andrzejkowe spotkanie stało się idealną okazją do integracji, podziękowań, ale też podsumowań.

Muzycznie, spotkanie rozpoczął Pan Kazimierz Gruenholz, który swoją grą na harmonijce wprowadził nas w nastrój świąt, ale przede wszystkim wspólnego, rodzinnego spotkania.

Czas podziękowań

– To druga edycja, chyba najtrudniejszego ale też pełnego radości projektu Chmielno NON-STOP – Warto zapukać do drzwi! Niezwykle cieszę i dziękuję seniorom, że odważyli się i zechcieli otworzyć swoje drzwi na wolontariuszy. To właśnie uśmiech seniora, wspólna rozmowa i zabawa to najlepsze nagrody, jakie mogliśmy otrzymać w tym projekcie. W imieniu własnym oraz wolontariuszy bardzo Wam dziękuję – mówił na spotkaniu Piotr Chistowski, Prezes Stowarzyszenia Ludzi z Inicjatywą Chmielno NON-STOP. – Mówi się, że młodzież jest przyszłością narodu, jednak jeżeli nie będzie się uczyć od starszych i  doświadczonych to nic z tego nie będzie. Jeżeli nie nauczymy się szacunku do seniorów i nie będziemy potrafili ich słuchać to nie uda się stworzyć przyszłości o jakiej marzymy. Ta integracja i wzajemne zrozumienie jest niezwykle ważne. Zarówno u młodych, którzy mogą czerpać od osób starszych cenne lekcje, ale też u seniorów, którzy dzięki młodym mogą się dalej rozwijać i czerpać radość ze wspólnych spotkań. W moim odczuciu, dawanie szans młodym, zaufanie i wiara, że też mogą, jest tak samo ważne jak słuchanie i inspirowanie się doświadczeniami seniorów. „Warto zapukać do drzwi!” pokazuje, że jest to możliwe. Dlatego tak bardzo chciałbym podziękować seniorom i wolontariuszom za ten projekt. Dziękuję! – dodał.

Spotkanie w Chmielnie było zatem doskonałym czasem, aby złożyć podziękowania. Te trafiły do wolontariuszy oraz seniorów, a także na ręce Wójta Gminy Chmielno Michała Melibrudy, Anny Byczkowskiej, Gabrieli Jóskowskiej oraz całego Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Chmielnie, a także Edyty Klasa i Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Chmielnie.

Chciałbym przy tej okazji złożyć najserdeczniejsze życzenia wszystkim obecnym tutaj seniorom i życzyć im zdrowia oraz radości. W ostatnim czasie w gminie Chmielno miały miejsce bale seniora, a dzisiejsze spotkanie jest niejako ich radosnym zwieńczeniem. Gratuluję i dziękuję wolontariuszom oraz życzę wszystkiego dobrego – mówił Wójt Gminy Chmielno Michał Melibruda.

Wspólna zabawa

Ku zaskoczeniu wielu seniorów, po części oficjalnej nie przyszedł wcale czas na kawę i ciasto, ale na dalsze atrakcje, które przygotowały harcerki z 18. Chmieleńskiej Drużyny Harcerek „Chmurki”. Do wspólnej zabawy włączyły się nie tylko harcerki, ale też seniorzy, wolontariuszy i sam włodarz gminy.

Dalsza część spotkania to już poczęstunek, zabawa, rozmowy i wspólne tańce na parkiecie.

Warto zapukać do drzwi! 2019

Projekt „Warto zapukać do drzwi!” realizowany jest przez Stowarzyszenie Ludzi z Inicjatywą „Chmielno NON-STOP”. Celem projektu jest integracja międzypokoleniowa, wzajemne zrozumienie i zwykła, ludzka rozmowa. „Warto zapukać do drzwi!” ma na celu integrację międzypokoleniową, aktywizację emerytów, osób starszych i samotnych, a także edukację i wychowanie młodego pokolenia, zaszczepianie w młodzieży szacunku do osób starszych oraz zapobieganie izolacji społecznej seniorów.

Zdjęcia autorstwa Khrystyny Fetisovej.

Projekt „Warto zapukać do drzwi! 2019” realizowany jest dzięki dotacji Gminy Chmielno.

Wielkie podziękowania dla:

 • Wolontariuszy: Aleksandry Robak, Izabeli Walaszkowskiej, Klaudii Kostuch, Teresy Dawidowskiej, Iwony Flisikowskiej i Piotra Małszyckiego.
 • Naszych kochanych seniorów!
 • Wójta Gminy Chmielno Michała Melibrudy za wsparcie i pomoc w realizacji projektu.
 • Anny Byczkowskiej za wsparcie w sprawach w tworzeniu i realizacji projektu.
 • Gabrieli Jóskowskiej i Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Chmielnie za otwarcie na realizację projektu i wsparcie w pracy z seniorami.
 • Edyty Klasa i Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Chmielnie za otwartość na realizację wydarzeń w murach GOKSiR-u oraz inspirowania do nowych działań.
 • Khrystyny Fetisovej, członkini Stowarzyszenia Ludzi z Inicjatywą Chmielno NON-STOP za cudowną fotorelację ze spotkania andrzejkowego.
 • 18. Chmieleńskiej Drużyny Harcerek „Chmurki” za wielkie serce i pomoc w organizacji andrzejkowego spotkania.
 • Lucyny Kordy ze Słodkiej Akademii w Kartuzach za przepyszny poczęstunek na andrzejkowym spotkaniu.
 • Sławomira Kwidzińskiego za obsługę muzyczną na najwyższym poziomie, życzliwość i wspaniale przygotowaną zabawę dla seniorów.
 • Kazimierza Gruenholza za grę na harmonijce i występ, który wprawił obecnych w cudowny nastrój.
 • Agnieszki Bieszka i firmy Xeroland za przepiękne podziękowania przygotowane specjalne na andrzejkowe spotkanie w Chmielnie.